Úča musí pryč!

Úča musí pryč!

Synopse hry:

Hra se odehrává na podzim v 5. třídě základní školy, kde se sešlo pět rodičů dětí a očekávají jejich třídní učitelku.

Emoce vřou, v prvním pololetí se známky dětí rapidně zhoršily, atmosféra ve třídě je špatná, navíc čekají děti po pololetí přestupové zkoušky na osmiletá gymnázia. Kdo za známky nese zodpovědnost? Samozřejmě učitelka! A proto je nutné ji ihned odvolat. Pět rodičů je pět rozdílných charakterů - zatrpklý nezaměstnaný, který je neustále za zadkem své dceři, ambiciózní ranařka, nerozhodná intelektuálka a manželský pár v krizi, navíc vykořeněný přestěhováním do místa školy kvůli práci.

Učitelka však nedává svoji kůži zadarmo - nastaví rodičům zrcadlo a ukazuje se, že jejich děti jsou různým způsobem problémové a zdrojem nepokojů ve třídě.

O hře:

Není moc dynamických komedií s překvapivými dějovými zvraty a brilantním slovním humorem, jež se týkají problému, který znají snad všichni rodiče, totiž základní školy. Autor má dar odposlechnout reálné konflikty a zpracovat je do komických situací, odlišných typických charakterů a vtipně úderných replik, kde se rodiče rozhodně nešetří.

Aktuální hořká komedie upomínající volně svými motivy např. na úspěšnou komorní černou komedii Bůh masakru měla premiéru v lednu 2010 v Staatsschauspiel Dresden, od té doby se dočkala jenom v Německu desítek inscenací - doslova hit posledních let se z ní stal především na severu Německa, svým ožehavým tématem učitelé/žáci/rodiče a svojí formou dynamické komedie již míří i do ostatních evropských zemí.


Obsazení

Pavel Ježek (41)

 • pochází z Prahy - inženýr
 • David Prachař

Markéta Ježková (40)

 • pochází z Prahy - překladatelka
 • Jana Janěková ml.

Kateřina Zimová (35)

 • pochází z Ostravy - pracovnice muzea
 • Kristýna Frejová

Monika Dvorská (38)

 • pochází z Prahy - tajemnice hejtmana
 • Linda Rybová

Bořivoj Drobil (41)

 • pochází z Ostravy - telekomunikační technik t.č. - nezaměstnaný
 • Igor Chmela

Marie Novotná (44)

 • pochází z Ostravy - učitelka na ZŠ
 • Petra Špalková

Herci

Igor Chmela

Igor Chmela Igor Chmela v roce 1996 úspěšně absolvoval DAMU. Již za studií hostoval na jevišti Národního divadla, kde následně získal i své první angažmá. Po třech letech odešel do Dejvického divadla, kde účinkoval další dva roky. V roce 2002 dostal nabídku angažmá v Divadle Na zábradlí, kde působí dodnes. Zároveň také v současnosti hostuje v Dejvickém divadle.

Objevil se také v několika televizních seriálech (Ordinace v růžové zahradě, Zázraky života, Cesty domů).

V současné době exceluje spolu s Ondřejem Sokolem, Michalem Suchánkem a Richardem Genzerem v improvizační show Partička.

Zahrál si ve filmech Čtyři slunce, Rodina je základ státu, Vendeta, Největší z Čechů a dalších.

Jana Janěková mladší

Jana Janěková ml. Jana Janěková absolvovala v roce 2000 JAMU. Již během studií hostovala v Městském divadle Brno, v Divadle 7 a půl a v činohře Národního divadla v Praze, kde je od roku 2000 ve stálém angažmá. V letech 2000 - 2006 hostovala také v Národním divadle v Brně, v divadle Rubín, v Divadle Radka Brzobohatého, Divadle Na zábradlí a Divadle Palace.

Momentálně ji můžete vidět v Národním divadle v inscenacích Cyrano z Bergeracu, Z prachu hvězd, Tartuffe a Enron. V Divadle Palace ve Třech verzích života a v Divadle Kalich v představení Moje hra.

Věnuje se filmové a televizní tvorbě. Filmy: Smrt pedofila, Pravidla lži, Největší z Čechů, El Paso, Rodina je základ státu. Seriály: Četnické humoresky, Ordinace v růžové zahradě, Policajti z centra, Cesty domů.

David Prachař

David Prachař David Prachař v roce 1982 vystudoval herectví na pražské DAMU a získal angažmá v divadle S. K. Neumanna. Postupně hrál v Divadle E. F. Buriana, Činoherním klubu, Divadle Komedie a roku 2002 se stal členem činohry Národního divadla.

Je laureátem řady prestižních ocenění. Získal Ceny Alfréda Radoka, a to v roce 1994 za roli Hamleta a roku 2001 za roli Fausta. V roce 2000 získal Cenu Františka Filipovského za dabing filmu Život je krásný a v roce 2007 získal Cenu Thálie za mimořádný mužský herecký výkon roku 2006, a to za roli v monodramatu Novecento, které uvádí pražské Divadlo Viola.

V nyní ho můžeme vídat v Národním divadle, v Divadle Viola, v Divadle v Dlouhé. V televizi si zahrál v několika úspěšných seriálech, např. Ordinace v růžové zahradě, Vyprávěj, Expozitura.

Linda Rybová

Linda Rybová Linda Rybová je česká filmová, televizní a divadelní herečka. Vystudovala balet a herectví na Pražské konzervatoři. Účinkovala v Divadle Komedie a v Divadle Pod Palmovkou.

V současné době ji můžete vidět v několika představeních Divadla Palace, např. Tři verze života nebo Africká královna.

Zahrála si ve filmech Šakalí léta, Kytice, El Paso, Proces a dalších. Za roli ve filmu Tmavomodrý svět byla nominována na ocenění Český lev za vedlejší roli.

Známá je také z televizních pohádek a seriálů, např. Ordinace v růžové zahradě, Letiště, Cesty domů, Kriminálka Staré Město.

V současné době moderuje společně s Kateřinou Winterovou pořad Herbář z produkce České televize.

Kateřina Winterová

Kateřina Winterová Kateřina Winterová je česká herečka. Je stálou členkou činohry Národního divadla v Praze a zpěvačkou skupiny Ecstasy of Saint Theresa.

V letech 1990–1996 absolvovala hudebně-dramatické oddělení pražské konzervatoře, již během studií hrála v Divadle pod Palmovkou. V letech 1996–1998 hostovala v Klicperově divadle v Hradci Králové a od roku 1998 působí ve stálém angažmá v Národním divadle.

V roce 2011 byla nominována za roli Nory na Cenu Thálie a Cenu Alfreda Radoka.

Zahrála si ve filmech a seriálech, např. Šeptej, Terapie, Signál, Cabriolet nebo Pojišťovna štěstí.

V současné době moderuje společně s Lindou Rybovou pořad Herbář z produkce České televize.

Petra Špalková

Petra Špalková Petra Špalková je česká herečka. Je bývalou členkou brněnského Divadla Husa na provázku, spolku Kašpar, Činoherního klubu, Divadla Na zábradlí. Od roku 2005 je členkou souboru Národního divadla.

Jako talent roku je držitelkou Ceny Thálie i Ceny Alfréda Radoka za rok 1997. V roce 2000 byla na Cenu Alfréda Radoka nominována za ženský herecký výkon.

Za roli M. Šírové ve filmu Smradi byla Petra Špalková nominována také na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Letos získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Jako nikdy.

Autor

Lutz Hübner

studoval germanistiku, filozofii a sociologii a poté začal studovat herectví. První angažmá měl v Saarbrückenu a Karlsruhe, mezi lety 1990 a 1996 také režíroval, od roku 1996 žije a pracuje v Berlíně.

Napsal celou řadu úspěšných her - začal psát pro mladé publikum (ocenění hry Herz eines Boxers (Sdrce boxera), 1998), hra Hotel Paraiso byla v roce 2005 pozvána na prestižní festival Berliner Theatertreffen, koncem 90. let 20. století již patřil k nejhranějším německým dramatikům. V letech 2009 a 2011 byly jeho hry pozvány na soutěžní přehlídku nejlepších německojazyčných inscenací do Mülheimu (Geisterfahrer / Jezdci v protisměru a Die Firma dankt / Firma děkuje). Také hra Úča musí pryč (Frau Müller muss weg, prem. 22.1.2010 v Staatsschauspiel Drážďany) patří od té doby k nehranějším německým hrám - hrály už ji desítky divadel, zejména na severu Německa - o její velké popularitě svědčí i připravovaná filmová verze.

Hry L. Hübnera jsou přeloženy do mnoha jazyků a hrají se po celém světě. Úča musí pryč je nejenom česká premiéra této aktuální hry, nýbrž také druhé uvedení některé z her L. Hübnera v ČR. První byla v dubnu 2014 hra Scratch! Divadlo X10/Divadlo Solidarita.

Překladatel

Michal Kotrouš

Po maturitě na elektrotechnickém učilišti, jazykové škole a FF UK (čeština, němčina, divadelní věda) pracoval mj. jako učitel na zvláštním gymnáziu, korektor, překladatel, projektový manažer teambuildingové agentury či performer (Ervín na Letné), v současnosti pracuje jako agent v divadelní agentuře Aura-Pont, věnuje se mj. amatérskému loutkovému divadlu. V létě 2011 se zúčastnil překladatelského semináře v rámci soutěžní divadelní přehlídky v Mülheimu.

Pro repertoáry českých divadel překládá hry současných německy mluvících autorů (mj. Schimmelpfennig, Mayenburg, Gieselmann, Bärfuss), mnohé z nich objevil pro české scény (Kapteinová, Lausundová, del Corte, Hub, Hübner, Löhle, Stockmann, Buchsteiner, Linder, Freisingová, Lack...). Znovuobjevil expresívní drama Ďáblice Karla Schönherra z roku 1914. Mapuje taktéž německou a rakouskou divadelní oblast, progresívní i bulvární.

Uvedené překlady:

 • Torsten Buchsteiner: NordOst (ČS Ústí nad Labem, 10-2008)
 • Ingrid Lausund: Benefice aneb Zachraňte svého Afričana (Divadlo Na Fidlovačce Praha, 10-2009, ČS Ústí nad Labem, 12-209, Východočeské divadlo Pardubice, 6-2011, Městské divadlo Zlín, 9-2012)
 • Johanna Kaptein: Práce nádenní - lásky trápení (Láska práce, Láska práce) - (ČS Ústí nad Labem, 10-2009, Západočeské divadlo Cheb, 4-2011)
 • P. Fischer/W. Spier: Čistírna (Východočeské divadlo Pardubice, 11-2009, DS Biber Český Dub, 11-2013)
 • L. von Trier/I.Brux/B.C.Kosminski: Idioti (HaDivadlo Brno, 1-2010)
 • David Gieselmann: Louis a Louisa (Divadlo Na zábradlí Praha, 4-2010, Jihočeské divadlo Č.Budějovice, 4-2014)
 • Ulrich Hub: Tučňáci na arše (V osm u archy) (Západočeské divadlo Cheb, 10-2010, Divadlo Šumperk, 10-2010, Divadlo loutek Ostrava, 4-2011, Divadlo F.X.Šaldy Liberec, 2-2012, Horácké divadlo Jihlava, 4-2013, rozhlasová verze ČRo Plzeň, 10-2013)
 • Stefan Lack: Na druhý pohled (inscenované čtení, Jihočeské divadlo Č.Budějovice, 12-2010)
 • Jakob Gordin: Dement Lemach (scénické čtení, hospoda U Budyho, 1-2011)
 • Ulrike Freising: Cesta k moři (inscenované čtení, Městské divadlo Zlín, 11-2011)
 • Johanna Kaptein: Historka o sv. Magdě (inscenované čtení, Východočeské divadlo Pardubice, 4-2012)
 • G. Schmidt/A. Veiel: Kopanec (inscenované čtení, Divadlo Na zábradlí Praha, 10-2012)
 • Fred Apke: Slepice na zádech (inscenované čtení, Východočeské divadlo Pardubice, 1-2013)
 • Silke Hassler: Záruka touhy (DS Žlutičan Žlutice, 5-2013)
 • Karl Schönherr: Ďáblice (Zakázané uvolnění/Adam Rut Praha, 5-2013, MD Zlín 5-2014)
 • Philipp Löhle: To Tam (Divadlo X10/Strašnické divadlo Praha, 9-2013)
 • Philipp Löhle: Praporky ve větru (Městské divadlo Kladno, 10-2013)
 • Nis-Momme Stockmann: Muž,co žral svět (Světa plný zuby) (Divadlo X10/Strašnické divadlo Praha, 11-2013)
 • Justine del Corte: Kometa (Slezské divadlo Opava, 11-2013)
 • Lutz Hübner: Úča musí pryč! (divadlo Verze, 9-2014)

Režisér

Thomas Zielinski

režisér, vystudoval AMU v Praze, obor: divadelní režie

 • 2000-2002 asistent režie v Divadle Münchner Kammerspiele v Mnichově
 • 2002-2004 divadelní režie na volné noze
 • 2004-2006 Divadle Rokoko
 • 2006- nyní - divadelní režie na volné noze a docent na Akademie für Darstellende Kunst Baden-Württemberg, Německo, Divadlo Palace

Výběr her:

 • M. Ravenhill, Faust!or faust is dead., divadlo M.U.T., Praha
 • B. Srbljanovic, Rodiné příběhy, divadlo DISK, Praha
 • W. Schwab, Faust!Mein Brustkorb!Mein Helm, Národní divadlo, projekt Bouda, Praha
 • O. Lavie, Bridges and harmonies, Münchner Kammerspiele, Mnichov
 • R.W. Fassbinder, Tropfen auf heisse Steine, Het Toneelhuis, Antverpy
 • L. Noren, Okruh Osob, Národní Divadlo, Praha
 • Aischylos, Oresteia, divadlo Rokoko, Praha
 • M. Bambušek, Zona, la fabrika-Perzekuze.cz, Praha
 • T. Freyer, Separatisté, Činoherní studio, Ústí nad Labem
 • M. Viewegh, Růže pro Markétu, Reduta, Brno
 • O. Bukowski, Hosté, Divadlo Komedie, Praha
 • K. Kraus, Poslední dnové lidstva, Divadlo Komedie Praha
 • V. Páral, Soukromá vichřice, Činoherní Studio, Ústí nad Labem

Produkce

Mirka Adamová

Producentka, vystudovala FF MU Brno, obor: odborná historie, pedagogika a dramatická výchova

 • 1994-2003 dramaturgyně akvizice TV Nova
 • 2003-2006 dramaturgyně zábavy TV Nova
 • 2006-2012 šéfproducentka nehrané tvorby TV Nova
 • 2012-nyní manažerka projektu Partička, manažerka výkonných umělců

Výběr pořadů:

 • Chcete být milionářem?, Jsi chytřejší než páťák?, Riskuj, Clever, 1vs 100, IQ Test národa
 • Karel Gott, Eso, Rady ptáka Loskutáka, Hvězdný reportér
 • Anno, Týtý, Česká Miss, Miss ČR, Ceny Anděl, Český slavík, Mejdan roku z Václaváku

© Všechna práva vyhrazena - Divadlo-verze.cz 2018