top of page
rezaYasmina_edited.jpg

REZA YASMINA

Jedna z nejhranějších francouzských dramatiček ve světě. Studovala na Sorbonně a posléze v divadelní škole Jacquese Lecoqa. Svou životní dráhu začínala jako herečka (vystupovala v mnoha hrách Moliera, Marivauxe, Guitryho).

V roce 1987 napsala Hovory po pohřbu (Conversation apres un enterrement) a získala prestižní cenu Moliere za nejlepší hru. Tím se začala její úspěšná autorská dráha, završená zatím její nejslavnější a nejhranější hrou Obraz (Art, 1994), která získala ocenění v téměř celém světě a byla přeložena do třiceti pěti jazyků. Také ostatní hry Yasminy Rezy se hrají s velkým úspěchem po celém světě (např. National Theatre London, Schaubühne Berlin, Burgtheater Wien ad.). Za své hry Obraz (Art, 1994) a Bůh masakru (Le dieu de carnage) získala prestižní ceny Laurence Olivier Award a Tony Award. Její hra Bůh masakru byla úspěšně zfilmována (režie: Roman Polanski).

Za scénář k filmu obdržela Yasmina Reza Cenu César za nejlepší scénář. Z mnoha dalších úspěšných her jmenujme: Zimní křižovatka (La Traversée de l´hiver, 1989), Muž otevřený náhodám (L’Homme du Hasard, 1995), Třikrát život / Tři verze života (Trois fois la vie, 2000), Španělská hra (Une piece espagnole; Cena Moliere za nejlepší hru v roce 2004). Její nejnovější hra Jak vyprávět hru (Comment vous racontez pa partie, 2012) měla premiéru v berlínském Deutsches Theater v říjnu 2012 a v březnu 2014 ve Francii v autorčině režii. 

Autor inscenace:

Tři verze života

bottom of page